Lampaita & pupuja

Eilen aamulla, kun isseellä ei ollut kiire töihin, lähdettiin käväisemään vähän matkan päähän Vaihmalan hoviin kahville. Aurinkoisella terassilla istuessa nähtiin, kuinka Hopealinjakin oli jo aloittanut risteilyt. Se on kesä nyt :) 

Jos muuten haluaa mennä vesiteitse Vaihmalan hoviin, niin paikalla on oma laituri, jossa Hopealinja tarvittaessa pysähtyy risteillessään Tampereen ja Hämeenlinnan väliä!

Kun kahvit ja mehut oli juotu kysyi tarjoilija, joko me käytiin katsomassa lampaita ja pupuja? No ei oltu, mutta tokihan me mentiin!

Ihanaa, kuinka innoissaan Veikko kurkki lampaiden aitaukseen, ja kävi kurkkimassa kun pupuille tuotiin ruokaa. Ihan erilaista kuin viime kesänä, jolloin ikää ei ollut vielä vuottakaan :D

Ihan innoissani jo odotan kesän retkiä eläinpuistoihin ja muihin kivoihin paikkoihin.

On muuten hauskaa, miten nyt lapsen myötä täältä kotosuomestakin löytyy paljon mielenkiintoisia retkikohteita.

 Ja hei, se on taas perjantai!

Mukavaa viikonloppua!